HAYVANCILIK PROJESİ KAPSAMINDA ESKİ HÜKÜMLÜLERE İŞ İMKANI SAĞLANDI
  01.02.2021

  ŞIRNAK’TA HAYVANCILIK PROJESİ KAPSAMINDA

  ESKİ HÜKÜMLÜLERE İŞ İMKANI SAĞLANDI


   

  Şırnak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülere yönelik uygulanan ‘‘Kendi İşini Kurma Projesi’’ ile eski hükümlülerin denetimli serbestlikten sonra topluma uyumu, suçtan uzak kalmaları ve iş disiplini kazandırma gibi becerilerin sağlanması amacıyla çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

  Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürlüğü'nün eski hükümlülere kendi işini kurmaları halinde vermiş olduğu finansal destek doğrultusunda kendi işini kurmak için projelerini hazırlayarak 2020 Yılı içerisinde Koruma Kurullarına müracaat eden 36 eski hükümlünün projesi kabul edilmiştir. Projenin bütçesi toplam 1 Milyon 534 bin TL'dir. Söz konusu projelerdeki Büyük ve Küçükbaş Hayvanların tamamı sigortalanmıştır. Hükümlüler almış olduğu bu hayvanların üç yıl boyunca kesinlikle satışı ve kesimini yapmayacakları üzere işkur il müdürlüğü ile sözleşme imzalamışlardır. Yüzde yüz hibeli olan bu proje ile üç yıl sonunda ister satışı olsun, ister kesimi olsun istediği gibi tasarrufta bulunabileceklerdir. Üç yıllık süre içerisinde ise koyun ve keçilerden doğacak olan kuzu ve oğlaklar kendilerine ait olup her türlü tasarrufa sahip olacaklardır.

  Projenin ortakları olarak ta; Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Şırnak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Uludere Kaymakamlığı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'dür.

  Projesi kabul edilen eski hükümlülere, projelerinin hayata geçirilmesi için Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı Orhan AL , Şırnak Denetimli Serbestlik Müdürlüğünden sorumlu Cumhuriyet Savcısı Cihat KARAKAYA, Uludere Kaymakamı Ahmet SOLMAZ, Denetimli Serbestlik Müdürü Selman ALTÜRK ve Uludere İlçe Tarım ve Orman Müdürlü Murat İNAN katılımı ile hayvancılık desteği almaya hak kazanan eski hükümlülere hayvan dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

  Cumhuriyet Başsavcısı Orhal AL hayata geçirilen projeler hakkında; "Hükümlülerimizin kendi işlerine sahip olmasının önemli olmasının yanı sıra eski hükümlülerin toplum hayatına kazandırılması açısından da örnek bir çalışma olduğunu, eski hükümlülere yönelik kendi işini kurma projelerinin istihdam sağlayan daha geniş alanlara yayılarak bu tür projelerin devam edeceğini ’’ifade etmiştir.

  Adres

  Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi Sanat Sokağı Hükümet Konağı Yanı Merkez/Şırnak

  Telefon

  Tel : 0 486 216 1002

  Faks : 0 486 216 2883

  E-Posta

  sirnakcbsisaretadalet.gov.tr